Technické informace

Ostatní technické informace

Zdroje vlhkosti

Všude, kde lidé žijí a pracují, se uvolňuje voda. V kuchyni při vaření, umývání nádobí, v koupelně při sprchování, v obývacím pokoji díky rostlinám a květinám nebo přes vchodové dveře. Např., všechna voda na zalévání rostlin se dostane opět do ovzduší v místnosti. K tomu se přičítá vypařování vody u lidí, které např. ve spánku činí cca 40 - 50g / hodinu, viz. tabulka. Z těchto důvodů se vyprodukuje ve 4-členné domácnosti denně 12 - 14 litrů vody. Z toho vyplývá, že v domě je vždy vyšší obsah vody v ovzduší než venku. Tato skutečnost je příčinou, zvláště v zimním období, výskytu kondenzace vody na okenních sklech. Horší situace je obyčejně ještě v novostavbách, kdy dochází k vysychání stavby.

Pokojové rostliny7 - 15 g / hodinu
4,5 kg mokrého vyždímaného prádla50 - 200 g / hodinu
Koupání ve vaněcca 1100 g / hodinu
Sprchovánícca 1700 g / hodinu
Krátkodobé vaření400 - 500 g / hodinu
Dlouhodobé vaření450 - 900 g / hodinu
Pečenícca 600 g / hodinu
Myčka nádobícca 200 g / 1 mytí
Pračka200 - 350 g / 1 praní
Spaní40 - 50 g / hodinu
Domácí prácecca 90 g / hodinu
Namáhavá prácecca 175 g / hodinu

Správné větrání

Správnou větrací technikou může každý obyvatel přispět k tomu, aby nedocházelo k delšímu výskytu kondenzace vody na izolačním skle. U větrání jde o ztrátu energie, záleží však na tom, aby ztráta byla co nejmenší. To lze provést co nejrychlejší výměnnou vzduchu. Proto se doporučuje otevřít okna dokořán, aby se dosáhlo maximálního průniku vzduchu. Po 5 - 10 min. je vlhký vzduch v místnosti nahrazen suchým čerstvým vzduchem zvenčí. Při takto popsaném větrání se ztrácí málo tepla, které je absorbováno ve stěnách, obkladech a předmětech výbavy. Po vyvětrání se čerstvý vzduch rychle ohřeje a může opět přijímat množství vodních par. Podle užití místnosti se musí takovéto nárazové větrání opakovat až 3x za den. Velkou roli hraje také zvyklost obyvatel. Někde se vyprodukuje více vlhkosti vařením, mytím, sprchováním než v jiných místnostech. Některé byty jsou přes den více obydlené. není proto žádnou výjimkou, jestliže jsou ve dvou absolutně stejných bytech rozdílné fyzikální vlastnosti.

Rovnoměrné vytápění

Vytápět rovnoměrně místnosti v chladných ročních obdobích a v noci nesnižovat výrazně teplotu.

Omezení tvorby vodní páry

Člověk by měl dbát na to, aby nevzniklo příliš vodních par. Tam, kde to není možné, jako třeba v koupelně nebo v kuchyni, je možné si vypomoci při současném otevření oken v protilehlých místnostech průvanem.

Zvyšování teploty skla

Výhodou je, když je pod oknem umístěno topné těleso. Tento teplý suchý vzduch pak na izolačním skle absorbuje vlhkost a sklo se neochlazuje tak silně.


Nezávazná poptávka